Styl w fotografii, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa?

Wybór fotografa, czy to na ślub ale i także na zwykłą sesję jest bardzo ważną decyzją. Wybieracie kogoś, kto zachowa najpiękniejsze momenty z Waszego życia. Kogoś, kto zrobi Wam pamiątkę, do której będziecie mogli wracać z uśmiechem. Nie jest to jednak łatwy wybór, gdyż trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii.

Budżet – to bardzo ważny aspekt, który pewnie od razu przychodzi Wam na myśl. Istotne jest określenie ile jesteście w stanie przeznaczyć na wymarzone zdjęcia. Jednak jest coś, co powinno się pojawić na Waszej liście kryteriów na pierwszym miejscu.

Pierwszym kryterium, które powinniście wziąć pod uwagę szukając fotografa dla siebie jest styl. Dobrze, by na samym początku określić jakie fotografie najbardziej przypadają Wam do gustu, w jakim klimacie chcielibyście widzieć swoje ujęcia ze ślubu czy sesji i pod tym kątem zacząć poszukiwania.

Każdy fotograf ma swój styl. Jest to dla nas niezwykle ważna sprawa, bo to charakteryzuje naszą twórczość. Własny styl w fotografii to niemalże święty Graal, którego poszukuje każdy fotograf. Niekiedy latami dążymy do jego odnalezienia. Często na warsztatach fotograficznych temu tematowi poświęcany jest cały panel, by pomóc fotografom w znalezieniu/wypracowaniu własnego stylu.

 

Ale czym w ogóle jest ten styl?

obróbka

Kolory, oczywiście. To zapewne pierwsze co przychodzi Wam na myśl. Ciepłe kadry, wypełnione barwami zachodzącego słońca, czy chłodne odcienie? Maksymalnie kolorowe, jaskrawe, czy bardziej stonowane? Bardzo jasne, naturalne, czy ciemniejsze, pełne tajemniczości? Każdy fotograf zaproponuje Wam coś innego. Jednak obróbka, choć istotna, jest wisienką na torcie. To zwieńczenie całej pracy. Zanim do niej dojdzie, istnieje jeszcze wiele elementów, składających się na końcowy wygląd ujęć, o których być może wcale nie pomyśleliście…

DSC00796 1 2 - Styl w fotografii, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa?

sposób fotografowania

To jest temat rzeka, lecz spróbuję go przedstawić w dużym skrócie. Na sposób fotografowania składa się miedzy innymi:

sposób kadrowania, ulubiona perspektywa (np. szerokie bądź bliskie kadry)
sposób łapania światła (np. robienie zdjęć pod światło)
głębia na zdjęciu (czyli bardziej lub mniej rozmyte tło, na co składają się ulubione, najczęściej używane obiektywy)
ulubiona pora dnia, którą fotograf najczęściej wykorzystuje na sesjach (np. golden hour)
sposób, w jaki fotograf pracuje z parą (czy Wam pomaga na sesji, daje przestrzeń dla naturalności, umie uchwycić Wasze emocje, czy może zdjęcia są bardziej statyczne, pozowane)
charakter zdjęć (np. czy zdjęcia są energiczne, pełne uśmiechu, czy bardziej romantyczne, skupione na emocjach)
radzenie sobie w trudnych warunkach oświetleniowych (np. czy fotograf używa lamp błyskowych na sali)

oraz wiele innych!

Kamila Kwiatkowska Fotografia styl00002 - Styl w fotografii, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa?

elementy znajdujące się na zdjęciach

Kolor ubrań na sesji, rodzaj tła (np. czy jest to zielony las, ogród z kolorowymi kwiatami czy pomieszczenie z elementami drewna) – takie rzeczy mają duży wpływ na końcowy odbiór zdjęć. Inaczej będzie wyglądał reportaż z boho ślubu, zorganizowanego w drewnianej stodole, z dekoracjami z traw pampasowych, a inaczej klasyczne, eleganckie wesele, w jasnych pałacowych wnętrzach. Tak samo w przypadku sesji. Osobiście większość plenerów wykonuję o zachodzie słońca, gdy niebo robi się pomarańczowe. Wam sugeruję ubiór w odcieniach bieli, beżu. Jednak gdybyśmy wybrali się na sesję w samo południe, a Wy ubralibyście się na niebiesko – sesja w tym samym miejscu, co o wspomnianym zachodzie, wyglądałaby zupełnie inaczej. Mimo, że wszystkie zdjęcia poddaję dokładnie takiej samej obróbce kolorystycznej. Tym bardziej pokazuje to, że obróbka to nie wszystko, co składa się na styl.

 

zobacz również: 7 porad – jak ubrać się na sesję?

jak jest u mnie?

Światło i pora dnia

Moim konikiem są sesje zdjęciowe robione o zachodzie (bądź wschodzie) słońca. Uwielbiam szukać ciepłego światła, którego mamy pod dostatkiem kiedy złoto zachodzącego słońca zalewa niebo. Uwielbiam fotografować pod światło – wpuszczając do kadru jego piękną łunę, która dodaje magii. Wykorzystuję światło naturalne dopóki się da. Jednak na weselu, gdy robi się bardzo ciemno, korzystam z lamp błyskowych, które nadają nieco hollywoodzkiego klimatu.

Perspektywa

W moim portfolio znajdziecie kadry zarówno szerokie, jak i bliskie. Lubię przedstawiać dany moment z kilku perspektyw, abyście mieli pełny pogląd. Skupiam się na detalach, nie zapominając jednocześnie o kadrach ukazujących całokształt.

Praca z parą

Podczas reportażu nie ingeruję, a obserwuję, by chwytać jak najbardziej naturalne reakcje. Kiedy jest taka potrzeba – pomagam. Ustawię, zasugeruję, byście nie czuli stresu związanego z tym, że nie wiecie co macie robić. Jestem niewidoczna, ale zawsze w pobliżu, by uchwycić to, co najcenniejsze.

Za to na sesjach Was prowadzę. Otaczam opieką. Trochę Was ustawię, zasugeruję co możecie zrobić, zostawiając jednocześnie miejsce na naturalność. Sesja ma być dla Was przyjemnie spędzonym czasem, fajną randką. Piękne i naturalnie uchwycone emocje są efektem ubocznym.

Charakter ujęć

Zaraz obok światła, szukam w zdjęciach emocji. Podchodzę do każdego z Was indywidualnie, by ukazać Was takich, jakimi po prostu jesteście. Romantyczne, pełne ciepła i bliskości kadry wychodzą mi najlepiej, a moje serce bije dla nich szybciej. Jednak szalone dusze również znajdą wygodną przestrzeń przed moim obiektywem, by podzielić się swoją energią. 

Kolory


Mój styl określam jako ciepły, trochę jesienny bo to właśnie jest najbliższe mojemu sercu. Na sesje zawsze zalecam ubiór w odcieniach bieli, beżu, brązu czy innych kolorów ziemi. Dzięki temu wszystkie elementy mojej fotografii są ze sobą spójne. A ta spójność ma dla mnie ogromne znaczenie.

 

zobacz również: Jak stworzyć piękne i pełne emocji zdjęcia podczas sesji?

I jak, wiedzieliście jak wiele elementów ma wpływ na końcowy odbiór zdjęć?

Wiecie już na co zwrócić uwagę podczas przeglądania portfolio?