Światło na weselu – 5 kroków, by stworzyć wyjątkowy klimat

No cześć! Tym razem przychodzę do Was z super ważną kwestią, jeśli nie najważniejszą w fotografii. Światło. Nie obracając się w branży ślubnej można nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wielkie ma ono znaczenie na weselach. Wiadomo, jako fotograf zajmuję się kwestiami wizualnymi na Waszych ślubach i też na takie rzeczy zwracam znaczną uwagę. A niestety kwestia światła nadal jest jeszcze problemem w świadomości (albo raczej nieświadomości) Par Młodych ale i innych usługodawców. Dlatego pojawiam się ja! Chcę podzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i świadomością. Dziś chcę wyjaśnić kwestię – dlaczego zbyt kolorowe światła na Waszych przyjęciach są złe i należy ich unikać? Dlaczego światło, którym posługują się DJ’e i zespoły oraz sale weselne, jest czymś, na co powinniście zwrócić wiekszą uwagę? 

Ale żeby było jasne! Jeśli podoba Wam się klimat kolorowych świateł, neonów, gwiazdek i motylków to nie ma sprawy! To Wasze przyjęcie i ma być po Waszemu. Moim celem jest jedynie zwiększenie Waszej świadomości w danych kwestiach. W końcu mnie równie mocno zależy na tym, aby Wasze przyjęcia miały ten wyjątkowy klimat, który mam przyjemność uwiecznić. Być może chcielibyście zrobić coś inaczej, lepiej, ale nie do końca wiecie jak. Zatem już wyjaśniam!

1. dyskoteka czy eleganckie przyjęcie?

Musicie sobie odpowiedzieć na jedno bardzo ważne pytanie – Wasze wesele ma być przyjęciem czy dyskoteką? Jeśli tym drugim to okej, możecie już nie czytać dalej tego wpisu. Jeśli jednak zależy Wam na wyjątkowym klimacie przyjęcia warto zadbać o odpowiedni klimat, a na niego najbardziej wpływa światło!

swiatlo na weselu - Światło na weselu - 5 kroków, by stworzyć wyjątkowy klimat

2. nie chcecie wyglądać jak ufoludki

Nadal dość popularne są pstrokato-kolorowe światła padające ze sceny, które migają nam przed oczami przez całą noc. O ile jest to kolor pomarańczowy, biały, żółty, o tyle jest to okej. Problem pojawia się w momencie, gdy na Waszych twarzach zaczynają migać zielono-niebiesko-różowe plamy. To taki klimat typowy dla dyskotek i tego rodzaju imprez. To jest okej, jeśli o taki efekt Wam chodzi. W końcu przyjęcie weselne to też impreza. Jednak jeśli wolicie osiągnąć bardziej romantyczny i elegancki klimat, te multikolorowe światła w tym nie pomogą. Co więcej, jest to od zawsze największa zmora fotografów i filmowców. Oczywiście my wiemy jak sobie z tym poradzić, by obraz wyglądał jak najbardziej naturalnie. Jednak wydłuża to znacznie czas pracy. Bywa też tak, że niektórych ujęć nie da się „odratować”.

swiatlo na weselu2 - Światło na weselu - 5 kroków, by stworzyć wyjątkowy klimat

3. białe, ciepłe światło dla ceniących naturę

Weźmy na przykład zimne ognie, które stały się już pewnego rodzaju narodowym sportem weselnym. Jakie światło dają? No białe, ciepłe. A świece? Tak samo. Dlaczego światła samochodu są białe, a nie różowe/niebieskie? Bo w białym świetle wszystko widać najlepiej. Ogień daje ciepłe zabarwienie, słońce tak samo, a jest pierwszym i najbardziej naturalnym źródłem światła, jakie istnieje na ziemi. Wniosek nasuwa się sam 🙂

4. kto za to odpowiada?

Dj, zespół, a także sala. Warto zwrócić uwagę na to jakim światłem dysponują Wasi ludzie od muzyki. Wybierajcie usługodawców, którzy specjalizują się w konkretnym klimacie – nie tylko muzycznym. Zapytajcie jakim sprzętem dysponują, obejrzycie dokładnie zdjęcia jakie posiadają w portfolio. To Ci ludzie najczęściej kierują światłem ze sceny. Najlepsze ekipy, które siedzą w temacie wiedzą jak zrobić Wam wyjątkowy klimat! Mają w swoim ekwipunku np. retro lampy. Wygląda to O B Ł Ę D N I E.

Sale często dysponują czymś takim, jak oświetlenie architektoniczne. Są to te listwy przy ścianach, które je oświetlają i nadają klimatu całej sali. Ważne, aby ustawiony był ciepły kolor np. w odcieniach pomarańczu. Dzięki temu w tle nie będzie różowo-niebieskiej poświaty, a neutralny, ciepły blask.

Jeśli macie budżet – możecie wynająć specjalnych ludzi od robienia klimatu (np. Strefa Światła lub Good Light). Oni wiedzą jak zrobić to dobrze.

5. lampki, girlandy, świece

Nie bez przyczyny szukajac podświetlanego napisu love najczęściej widzimy je w wersji z żarówkami o białym, ciepłym zabarwieniu. Wyglada to po prostu bardzo naturalnie, przytulnie, dodaje otoczeniu nutkę romantyzmu i bardziej eleganckiego klimatu. A skoro nadal czytacie ten wpis to takie przyjęcia chcecie mieć, prawda? Zadbajcie więc o to, by takie elementy znalazły się w Waszej weselnej przestrzeni, a gwarantuję Wam, że klimat będzie niepowtarzalny! No i zdjęcia! Zdjęcia wyjdą jeszcze piękniej!

 

Zobaczcie jak o klimat na swoim przyjęciu zadbali Karolina i Marek oraz Kamila i Tomek.

dodatkowo po szóste

lasery – najgorsze co może być!

Osobiście jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się spotkać na weselu z laserami. NA CAŁE SZCZĘŚCIE! Gdyby tylko pojawiły się na sali, od razu chowam sprzęt. Tego typu światła poważnie uszkadzają aparat!

Jeśli wiązka lasera trafi do matrycy aparatu:

– uszkodzenie sprawi, że będą wypalone fioletowe/zielone kropki lub linie na każdym zdjęciu, czego nie da się naprawić w postprodukcji

– wymiana matrycy to koszt KILKU TYSIĘCY ZŁOTYCH

ubezpieczenia nie obejmują uszkodzeń wywołanych przez lasery

Oczywiście już nie wspominam, że lasery są szkodliwe dla oczu i osobiście nie widzę nic fajnego w pokazach laserowych na weselu.